Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 70F684AI-RC
Bourns Inc. 70F684AI-RC
Part Number
70F684AI-RC
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
FIXED IND 680UH 87MA 19.8 OHM TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bourns Inc.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number70F684AI-RC
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance680µH
Tolerance±5%
Current Rating87mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)19.8 Ohm Max
Q @ Freq37 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant1.6MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.200" Dia x 0.250" L (5.08mm x 6.35mm)