Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 70F104AI-RC
Bourns Inc. 70F104AI-RC
Part Number
70F104AI-RC
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
FIXED IND 100UH 139MA 7.68 OHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bourns Inc.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number70F104AI-RC
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating139mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.68 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant3.6MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.250" L (4.06mm x 6.35mm)