Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SCR74B-121
Signal Transformer SCR74B-121
Part Number
SCR74B-121
Manufacturer
Signal Transformer
Description
FIXED IND 120UH 1.08A 680 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bel Corporation
Bel Corporation
Product Parameter
Part NumberSCR74B-121
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating1.08A
Current - Saturation490mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)680 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.327" L x 0.295" W (8.30mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)