Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses 0ZRC0010FF1E
Bel Fuse Inc. 0ZRC0010FF1E
Part Number
0ZRC0010FF1E
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Description
PTC RESETTABLE 90V 0.10A RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Bel Corporation
Bel Corporation
    0.10500/pcs
  • 5 pcs
    0.10300/pcs
  • 10 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number0ZRC0010FF1E
Part StatusActive
TypePolymeric
Voltage - Max90V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Trip (It)200mA
Time to Trip4s
Resistance - Initial (Ri) (Min)2.5 Ohm
Resistance - Post Trip (R1) (Max)7.5 Ohm
Resistance - 25°C (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.291" L x 0.122" W (7.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
Related Products
0ZRC0010FF1E
Manufacturer: Bel Fuse Inc.
Description: PTC RESETTABLE 90V 0.10A RADIAL