Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors W2L16C334MAT1A
AVX Corporation W2L16C334MAT1A
Part Number
W2L16C334MAT1A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 0.33UF 6.3V X7R 0508
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberW2L16C334MAT1A
Part StatusActive
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)