Home Product Index Capacitors Capacitor Networks, Arrays W2A4YC473MAT2A
AVX Corporation W2A4YC473MAT2A
Part Number
W2A4YC473MAT2A
Description
CAP ARRAY 0.047UF 16V X7R 0508
Product Parameter
Part NumberW2A4YC473MAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.051" L x 0.083" W (1.30mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.94mm)