Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors TCJS226M006R0400
AVX Corporation TCJS226M006R0400
Part Number
TCJS226M006R0400
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberTCJS226M006R0400
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Related Products
TCJS226M006R0400
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1206