Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors TCJC476M010R0100
AVX Corporation TCJC476M010R0100
Part Number
TCJC476M010R0100
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT POLY 47UF 10V 2312
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
AVX Corporation
    0.25436/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTCJC476M010R0100
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)