Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP156M010CLZ
AVX Corporation TAP156M010CLZ
Part Number
TAP156M010CLZ
Description
CAP TANT 15UF 10V 20% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP156M010CLZ
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)3.7 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)