Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP154K035CCS
AVX Corporation TAP154K035CCS
Part Number
TAP154K035CCS
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberTAP154K035CCS
Part StatusActive
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)21 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Failure Rate-
Related Products
TAP154K035CCS
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL