Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP155M035SLZ
AVX Corporation TAP155M035SLZ
Part Number
TAP155M035SLZ
Description
CAP TANT 1.5UF 35V 20% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP155M035SLZ
Part StatusActive
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)