Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAJE476K025YNJ
AVX Corporation TAJE476K025YNJ
Part Number
TAJE476K025YNJ
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
    1.13400/pcs
  • 400 pcs
Product Parameter
Part NumberTAJE476K025YNJ
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)