Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors SV05HC103KAR
AVX Corporation SV05HC103KAR
Part Number
SV05HC103KAR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
    5.18500/pcs
  • 10 pcs
    4.61000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSV05HC103KAR
Part StatusActive
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.469" L x 0.200" W (11.90mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.375" (9.52mm)