Home Product Index Capacitors Niobium Oxide Capacitors NOSX686M006R0100
AVX Corporation NOSX686M006R0100
Part Number
NOSX686M006R0100
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Niobium Oxide Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberNOSX686M006R0100
Part StatusActive
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Current - Leakage8.2µA
Dissipation Factor6%
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size CodeX
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
FeaturesLow ESR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Related Products
NOSX686M006R0100
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2917