Home Product Index Circuit Protection Inrush Current Limiters (ICL) NF20AA0100M--
AVX Corporation NF20AA0100M--
Part Number
NF20AA0100M--
Manufacturer
AVX Corporation
Description
ICL 10 OHM 20% 4.3A 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Inrush Current Limiters (ICL)
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberNF20AA0100M--
Part StatusObsolete
R @ 25°C10 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max4.3A
R @ Current0.28 Ohm
Diameter0.787" (20mm)
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApprovalscUL
Related Products
NF20AA0100M--
Manufacturer: AVX Corporation
Description: ICL 10 OHM 20% 4.3A 20MM