Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors ML03510R2BAT2A
AVX Corporation ML03510R2BAT2A
Part Number
ML03510R2BAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 0.2PF 50V C0G/NP0 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberML03510R2BAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Q, Low Loss
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.84mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.029" (0.74mm)