Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors MHV11C225MAT2A
AVX Corporation MHV11C225MAT2A
Part Number
MHV11C225MAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
    2.33668/pcs
  • 400 pcs
Product Parameter
Part NumberMHV11C225MAT2A
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseSMD, J-Lead
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.148" (3.75mm)