Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LMXS101DN220LTAS
AVX Corporation LMXS101DN220LTAS
Part Number
LMXS101DN220LTAS
Manufacturer
AVX Corporation
Description
FIXED IND 22UH 2.9A 73 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
AVX Corporation
    0.41600/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part Number LMXS101DN220LTAS
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 22µH
Tolerance ±30%
Current Rating 2.9A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 73 mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.414" L x 0.398" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)