Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors LG126Z103MAT2S1
AVX Corporation LG126Z103MAT2S1
Part Number
LG126Z103MAT2S1
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 10000PF 6.3V X7S 0204
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberLG126Z103MAT2S1
Part StatusActive
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7S
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0204 (0510 Metric)
Size / Dimension0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)