Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors LD02YA270GAB2A
AVX Corporation LD02YA270GAB2A
Part Number
LD02YA270GAB2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 27PF 16V NP0 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberLD02YA270GAB2A
Part StatusActive
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)