Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors F970J156MBA
AVX Corporation F970J156MBA
Part Number
F970J156MBA
Description
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1411
Product Parameter
Part NumberF970J156MBA
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)