Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors F970G476MCC
AVX Corporation F970G476MCC
Part Number
F970G476MCC
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 47UF 4V 20% 2312
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberF970G476MCC
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)