Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors F751C157MDC
AVX Corporation F751C157MDC
Part Number
F751C157MDC
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
    1.09300/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number F751C157MDC
Part Status Active
Capacitance 150µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 220 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)