Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors C005YJ0R1PBSTR
AVX Corporation C005YJ0R1PBSTR
Part Number
C005YJ0R1PBSTR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP THIN FILM 0.1PF 16V 01005
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberC005YJ0R1PBSTR
Part StatusActive
Capacitance0.1pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.006" (0.15mm)
Related Products
C005YJ0R1PBSTR
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP THIN FILM 0.1PF 16V 01005