Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 5SS472MBHCA
AVX Corporation 5SS472MBHCA
Part Number
5SS472MBHCA
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 4700PF 2KV Y5U RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number5SS472MBHCA
Part StatusObsolete
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Lead StyleStraight
Related Products
5SS472MBHCA
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 4700PF 2KV Y5U RADIAL