Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 5MQ221MAAAI
AVX Corporation 5MQ221MAAAI
Part Number
5MQ221MAAAI
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 220PF 500V Y5U RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number5MQ221MAAAI
Part StatusObsolete
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5U (E)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)