Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 5AS560JAFCA
AVX Corporation 5AS560JAFCA
Part Number
5AS560JAFCA
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 56PF 2KV NP0 RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number5AS560JAFCA
Part StatusObsolete
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Lead StyleStraight
Related Products
5AS500JAFCA
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 50PF 2KV NP0 RADIAL
In Stock: 0
5AS560JAFCA
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 56PF 2KV NP0 RADIAL
In Stock: 0
5AS5R6CNBCL