Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 3640GA102MAT9A
AVX Corporation 3640GA102MAT9A
Part Number
3640GA102MAT9A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 1000PF 2KV C0G/NP0 3640
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number3640GA102MAT9A
Part StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)