Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 1825SA102MAT1A
AVX Corporation 1825SA102MAT1A
Part Number
1825SA102MAT1A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1825
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number1825SA102MAT1A
Part StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)