Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 0805ZC104MAT2A
AVX Corporation 0805ZC104MAT2A
Part Number
0805ZC104MAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0805
Product Parameter
Part Number0805ZC104MAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)