Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 0805ZC102MAT2A
AVX Corporation 0805ZC102MAT2A
Part Number
0805ZC102MAT2A
Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0805
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number0805ZC102MAT2A
Part StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)