Assmann WSW Components AWHW2-14A-0202-T-R
Part Number
AWHW2-14A-0202-T-R
Manufacturer
Assmann WSW Components
Description
CONN HEADER LO-PRO 2MM 14POS R/A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Assmann WSW Components
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberAWHW2-14A-0202-T-R
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
StyleBoard to Cable/Wire
ShroudingShrouded - 4 Wall
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.217" (5.51mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - Post-
Contact MaterialBrass
Insulation MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
FeaturesKeying Slot
Operating Temperature-40°C ~ 105°C