Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters NFS110-7602PJ
Artesyn Embedded Technologies NFS110-7602PJ
Part Number
NFS110-7602PJ
Manufacturer
Artesyn Embedded Technologies
Description
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-12V 80W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Artesyn Embedded Technologies
In Stock 117 pcs
    56.78500/pcs
  • 5 pcs
    55.03700/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberNFS110-7602PJ
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)8A, 3.5A, 4.5A, 500mA
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.80" H (177.8mm x 108.0mm x 45.7mm)