Home Product Index Filters Power Line Filter Modules 62-ARC-045-5-11
API Technologies Corp 62-ARC-045-5-11
Part Number
62-ARC-045-5-11
Manufacturer
API Technologies Corp
Description
LINE FILTER 250VAC 4.5A CHASS
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Line Filter Modules
API Technologies Corp
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number62-ARC-045-5-11
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Current4.5A
Frequency - Operating50/60Hz
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, TUV, UR
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
Inductance1mH