Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors S1008-223K
API Delevan Inc. S1008-223K
Part Number
S1008-223K
Manufacturer
API Delevan Inc.
Description
FIXED IND 22UH 170MA 6 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
API Delevan Inc
    1.22800/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberS1008-223K
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Related Products
S100
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA