Home Product Index Filters Ferrite Beads and Chips EMI1206R-120
API Delevan Inc. EMI1206R-120
Part Number
EMI1206R-120
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 1206 1LN
Product Parameter
Part NumberEMI1206R-120
Number of Lines1
Impedance @ Frequency120 Ohm @ 100MHz
Current Rating (Max)500mA
DC Resistance (DCR) (Max)150 mOhm
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.051" (1.30mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)