Home Product Index Filters Ferrite Beads and Chips EMI0603R-450
API Delevan Inc. EMI0603R-450
Part Number
EMI0603R-450
Manufacturer
API Delevan Inc.
Description
FERRITE BEAD 450 OHM 0603 1LN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ferrite Beads and Chips
API Delevan Inc
Product Parameter
Part NumberEMI0603R-450
Part StatusActive
Filter Type-
Number of Lines1
Impedance @ Frequency450 Ohm @ 100MHz
Current Rating (Max)300mA
DC Resistance (DCR) (Max)400 mOhm
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)