Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 1008R-103J
API Delevan Inc. 1008R-103J
Part Number
1008R-103J
Manufacturer
API Delevan Inc.
Description
FIXED IND 10UH 245MA 2.5 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
API Delevan Inc
    0.88160/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number1008R-103J
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating245mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)