| Part Number | VRE3041AS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Reference Type | Series |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 4.096V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 15mA |
| Tolerance | ±0.01% |
| Temperature Coefficient | 0.6ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 2.4µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 2µVrms |
| Voltage - Input | 8 V ~ 36 V |
| Current - Supply | 4mA |
| Current - Cathode | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD |
| Supplier Device Package | 8-SMD |