| Part Number | VRE3025JS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Reference Type | Series |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 15mA |
| Tolerance | ±0.01% |
| Temperature Coefficient | 0.6ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 1.5µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 3µVrms |
| Voltage - Input | 8 V ~ 36 V |
| Current - Supply | 4mA |
| Current - Cathode | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD, Flat Lead |
| Supplier Device Package | 8-SMT |