| Part Number | SW236AD8X696UL |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-On |
| Current Rating | 4A (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Actuator Type | Standard Round |
| Actuator Length | 6.80mm |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Bushing Thread | Unthreaded |
| Ingress Protection | - |
| Features | Black Insulated Lever |
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH TOGGLE SPDT 4A 30V
In Stock: 0
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
In Stock: 0
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
In Stock: 25