| Part Number | P65THR703 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | Hexadecimal |
| Number of Positions | 16 |
| Current Rating | 200mA |
| Voltage Rating | 50VDC |
| Actuator Type | Rotary for Tool |
| Actuator Level | Raised |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Height Above Board | 0.256" (6.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Washable | Yes |
| Features | - |