| Part Number | NK236WH |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Contact Timing | Not Specified |
| Switch Function | On-On |
| Current Rating | 500mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 12V |
| Actuator Type | Standard |
| Actuator Length | 1.40mm |
| Contact Material | Nickel |
| Contact Finish | Gold |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Features | Sealed - Flux Protection |
Manufacturer: Panduit Corp
Description: MOD FRAME SNGL GANG 2PORT WHITE
In Stock: 0
Manufacturer: Panduit Corp
Description: MOD FRAME SNGL GANG 2PORT WHITE
In Stock: 5