| Part Number | NHDS02T |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Circuit | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Current Rating | 25mA |
| Voltage Rating | 24VDC |
| Actuator Type | Slide (Standard) |
| Actuator Level | Flush, Recessed |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Height Above Board | 0.062" (1.57mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Pitch | 0.050" (1.27mm), Half |
| Washable | Yes |
| Features | Tape Seal |
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 Y/G TRANSFL
In Stock: 0
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 Y/G TRANSFL STN
In Stock: 159
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 Y/G TRANSFL
In Stock: 0
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 NO REFL
In Stock: 558
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 Y/G REFL
In Stock: 0
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 Y/G REFL STN
In Stock: 642
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 Y/G REFL
In Stock: 0
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 Y/G TRANSFL
In Stock: 424
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 GRY TRANSFL STN
In Stock: 113
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: LCD MOD CHAR 1X8 GRY TRANSFL
In Stock: 0