| Part Number | MPB11406 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Standard |
| Circuit | SPST-NC |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 300mA (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Round, Button |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 7.36mm Dia |