| Part Number | IRP7Z262 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Standard |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 5A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Round, Button |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | Tactile Feedback |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.20mm Dia |
Manufacturer: APEM Inc.
Description: SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 250V
In Stock: 75
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: KIT PENTIUM PRO 12.4A DC-DC CONV
In Stock: 0