| Part Number | 5266ABULCSA |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | 4PDT |
| Switch Function | On-On |
| Current Rating | 6A (AC), 4A (DC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Actuator Type | Standard Round |
| Actuator Length | 10.50mm |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.50mm Dia |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Ingress Protection | - |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
Manufacturer: Molex Connector Corporation
Description: CONN PLUG ASSEMBLY 10POS 1MM
In Stock: 0
Manufacturer: Molex Connector Corporation
Description: CONN PLUG ASSEMBLY 26POS 1MM
In Stock: 0
Manufacturer: Molex Connector Corporation
Description: CONN BACKSHELL 10POS 1MM
In Stock: 0
Manufacturer: Molex Connector Corporation
Description: CONN BACKSHELL 26POS 1MM
In Stock: 0