| Part Number | REF191GS-REEL |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Reference Type | Series |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.048V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 30mA |
| Tolerance | ±0.5% |
| Temperature Coefficient | 25ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 20µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - |
| Voltage - Input | 3 V ~ 15 V |
| Current - Supply | 45µA |
| Current - Cathode | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: LOW-DRIFT, LOW-POWER, DUAL-OUTPU
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC VREF SERIES 2.5V SOT5
In Stock: 1750