Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Regulators - Linear ADP150AUJZ-1.8-R7
Analog Devices Inc. ADP150AUJZ-1.8-R7
Part Number
ADP150AUJZ-1.8-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Analog Devices Inc
Product Parameter
Part NumberADP150AUJZ-1.8-R7
Part StatusActive
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)-
Current - Output150mA
Current - Supply22µA ~ 320µA
PSRR70dB ~ 55dB (10kHz ~ 100kHz)
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C