| Part Number | AD9739ABBCZRL |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 13µs (Typ) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7 V ~ 1.9 V, 3.1 V ~ 3.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7 V ~ 1.9 V, 3.1 V ~ 3.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±2.5, ±2 |
| Architecture | Quad-Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 160-LFBGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package | 160-CSPBGA (12x12) |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: BOARD EVAL FOR AD9734
In Stock: 17
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 10BIT 1.2GSPS 160CSBGA
In Stock: 5
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 10BIT 1.2GSPS 160CSBGA
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: BOARD EVAL FOR AD9735
In Stock: 16
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT 1.2GSPS 160CSBGA
In Stock: 33
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT 1.2GSPS 160CSBGA
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: BOARD EVAL FOR AD9736
In Stock: 9
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 14BIT 1.2GSPS 160CSBGA
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 14BIT 1.2GSPS 160CSBGA
In Stock: 0